طبق تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۳ در کل سیگارهای الکترونیکی هنوز خیلی از سیگارهای عادی بهداشتی‌تر هستند.
سبد خرید
۰ تومان
راز سیگارالکترونیکی

البته عملکرد سیگارهای مختلف الکترونیکی متفاوت است. در این میان فعالان ضددخانیات هم برخی از واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند. مثلا پروپلین گلیکول مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی را ضدانجماد می‌نامند در حالی که این ماده در واقع برای کاستن از حالت سمی ضدانجمادها بکار رفته است. ترکیب سمی مورد استفاده در ضدانجمادها اتیلن گلیکول است نه پروپیلن گلیکول. پروپیلن گلیکول طبق اعلام سازمان غذا و داروی ایالات متحده و نهادهای تنظیم مقررات کانادا و انگلستان خطری ندارد و سال‌هاست که در محصولاتی چون افشانه‌های بازکننده‌ بینی و شربت‌های ضدسرفه به کار می‌رود.

یکی دیگر از تحریف‌ها این است که طبق بررسی سال ۲۰۰۹ سازمان غذا و داروی ایالات متحده، در سیگار الکترونیکی مواد سرطان‌زا و دی‌اتیلن گلیکول پیدا شده است. در حالی که طبق آن بررسی فقط در۲ سیگار الکترونیکی از بیش از ۲۰۰ سیگار الکترونیکی موجود در بازار مقدار کمی از مواد مذکور پیدا شده است.

آیا سیگار الکترونیکی می‌تواند در آینده‌ نزدیک سیگارهای عادی را از میدان به در کند؟ به رغم تلاش‌های مافیای دخانیاتی بعید است که محبوبیت و رواج فزاینده‌ سیگار الکترونیکی به زودی رو به کاهش بگذارد. به هر حال سیگار الکترونیکی خیلی کمتر از سیگار عادی خطر دارد و طبق روایت‌های زیادی که در فضای مجازی منتشر شده است کسانی که سیگار عادی را کنار گذاشته‌اند و به سراغ سیگار الکترونیکی رفته‌اند تا حد زیادی سلامت ریوی‌شان را بازیافته‌اند. به هر حال سیگار الکترونیکی می‌تواند طی چند دهه‌ آینده میزان مرگ‌ومیر دخانیاتی را کاهش دهد. البته باید توجه داشت که این سیگار برای اهل سیگار خطر کمتری دارد و نباید پنداشت برای غیرسیگاری‌ها خطری ندارد. به هر حال سیگار الکترونیکی هم وسیله‌ای برای وارد کردن نیکوتین به گردش خون است و نیکوتین هم ماده‌ای بسیار اعتیادآور است. اعتیاد هم در هر شکل آن غیربهداشتی است و رهایی از آن سال‌ها طول می‌کشد